V domácom vzdelávaní je potrebné pokryť širokú škálu aktivít – od písania cez umelecké a športové aktivity až po informatiku. V tomto článku nájdete tipy na základnú výbavu pre domškoláka.
Denní školáci dostanú na začiatku roka od učiteľov vyčerpávajúci zoznam pomôcok, na ktoré potom rodičia stoja v dlhých radoch v papiernictvách, aby ich zadovážili svojim deťom najlepšie do druhého dňa.
Domškoláci musia pátrať, zisťovať postupne. Je jasné, že v domácom vzdelávaní nie je potrebná školská taška, ani prezúvky, ale neexistuje presný zoznam toho, čo potrebné bude. Je to totiž veľmi individuálne. Napriek tomu je možné sformulovať aspoň tipy k základnej výbave a my sme ich pre vás vybrali do tohto článku z Manuálu DV pre rodičov.
Ak plánujete vzdelávať doma dieťa v školskom veku, odporúčame dieťaťu zadovážiť stoličku a stôl primeranej výšky. Môžete sa, samozrejme, učiť aj pri kuchynskom stole – a väčšinou to aj dopadá tak, že deti chcú byť v spoločnosti ostatných členov rodiny. Vlastný stolík však dáva dieťaťu pocit vlastného priestoru prispôsobeného proporciám jeho tela, kedykoľvek ho bude potrebovať. Pripravte dieťaťu aj poličku alebo skrinku, karisbloky… na ukladanie kníh, učebníc, učebných pomôcok a prác dieťaťa. A nezabudnite na vhodné osvetlenie.
Písacie pomôcky
papiere a ZOŠITy
Vybavte sa papiermi a zošitmi – čistými, linajkovými aj štvorčekovými. A najmä s obalmi, ktoré si deti samy vyberú. Budú ich milovať. Zošity sú praktickejšie na zakladanie, prenášanie (na cestách) a lepšie budú držať pokope, keď v nich budete listovať a prezerať si s diaťaťom jeho pokrok.
Perá a ceruzky
Deti majú rady gumovateľné atramentové perá, k nim nepotrebujete zmizík ani korektor. Perá, ktoré sa deťom páčia zovňajškom, ich väčšmi motivujú k práci s nimi. Úchop korigujú napríklad ergonomické perá Stabilo, ktoré existujú aj v ľaváckej verzii.
Pre lepší úchop mladších detí sú dobré trojhranné hrubšie ceruzky. K nim bude vhodné zaobstarať držiak alebo stojan na ceruzky, strúhadlo na ceruzky, gumu, časom aj pravítko, kružidlo (práca s ním môže zaujať aj deti v prvých ročníkoch ZŠ) a uhlomer.
Odporúčame kúpiť dieťaťu aj peračník. Bude ho potrebovať na uloženie pera, ceruziek a pravítka minimálne keď pôjde na skúšky, ale je praktický aj na cesty a vzdelávacie výlety.
Skúmanie okolitého sveta
Tieto oblasti pomájahú rozvíjať encyklopedické publikácie, stavebnice, tematické puzzle… Určite sa zíde glóbus, nástenná mapa sveta a Slovenska alebo aspoň školský atlas sveta. Deti ocenia aj lupu, krabičku na pozorovanie hmyzu, mikroskop.
V matematike sa kurikulum v priebehu prvých ročníkov ZŠ ročníkov opakovane vracia k stavbám z kociek, preto určite využijete penové kocky. Slovenčinu je dobré deťom oživiť manipulačnými pomôckami – v prvých ročníkoch je užitočná pohyblivá abeceda.
Pomôcky na rozvoj umeleckých zručností
Výtvarná výchova
Tvorivosť a výtvarný prejav je vhodné podporiť aspoň základnou výbavou: fixky, pastelky, voskovky, nožnice, farebné papiere a biele výkresy, lepiaca páska, tekuté lepidlo na papier, tuhé lepidlo (v tyčinke), vodové a temperové farby na maľovanie, štetce, nádobky na vodu, plastelína a podobne. A nezabudnite na dostatočne veľký obrus z PVC, prípadne aj zásteru alebo plášť. Tie oceníte najmä vy.
Hudobná výchova
Aspoň pasívny kontakt s hudbou zabezpečíte výberom hudobných CD/DVD alebo iných nahrávok hudobných diel či koncertov pre deti. Na aktívny kontakt si zabezpečte nejaký hudobný nástroj – pokojne to môže byť (len) bubon alebo iné rytmické nástroje, prípadne xylofón (zvonkohra), ak vaše dieťa ešte neprejavilo záujem o iný hudobný nástroj. S rytmickými nástrojmi sa dajú robiť rôzne zábavky – sprevádzanie pesničiek a skladieb do rytmu, opakovanie vymysleného rytmu…
Pomôcky na podporu pohybu
Škála je takmer neobmedzená, základ tvoria: švihadlo (trénuje koordináciu celého tela a buduje kondíciu), lopta (buduje kondíciu, trénuje prepojenie oko noha/ruka), fitlopta a balančné dosky (trénujú stred tela, rozvíjajú rovnováhu), žinenka (alebo iná podložka) napr. na kotúle a stojky. Pre dievčatá ešte pomôcky z modernej gymnastiky – stuha, obruč.
Na von sa zíde bicykel (trénuje koordináciu celého tela, rovnováhu, vyžaduje naučenie sa dobravných pravidiel), kolobežka, guma na skákanie, korčule (kolieskové/na ľad).
Informačné technológie
Dieťa by malo mať prístup k PC alebo notebooku s napojením na internet aspoň od 3. ročníka ZŠ, keď v kurikule pribudne informatika.
Učebnice
Ak sa rozhodnete používať učebnice a vyberiete si iné učebnice, ako poskytuje vaša kmeňová škola, budete si ich musieť kúpiť. Zoznam vydavateľstiev nájdete na stránke o učebniciach.
V prípade, že začínate s domácim vzdelávaním prváčika, odporúčame pozrieť si náš bezplatný webinár Začíname s domácim vzdelávaním (nielen) prvákov, v ktorom nájdete okrem iného aj prehľadné informácie o ponuke rôznych učebníc, z ktorých môžete svoje dieťa učiť v 1. ročníku ZŠ.
Ak budete učiť z učebníc a potrebujete zistiť, ako pracovať s konkrétnou učebnicou, môžete si kúpiť aj metodickú príručku pre učiteľa k danej učebnici. Učebnice (vrátane metodických príručiek) vydavateľstva AITEC si môžete celé prelistovať aj on-line. V čase mimoriadnej situácie Ministerstvo školstva SR sprístupnilo niektoré učebnice aj metodické príručky pre učiteľa on-line v Edičnom portáli.
Niektorí rodičia používajú učebnice len ako sprievodcu kurikulom pre seba, a deti učia bez učebníc.
Iné
vašou triedou môže byť celý svet
Ak chcete vytvoriť vhodné prostredie na vzdelávanie, obklopte dieťa rôznymi knihami, spoločenskými hrami a všetkým, čo považujete za zaujímavé, alebo o čo dieťa prejaví záujem. Vzdelávanie je možné aj mimo prostredia domácnosti, preto si v okolí zmapujte športoviská, výstavy, múzeá, galérie, dopravné ihriská, okolitú prírodu a podobne. Vhodné prostredie doplníte, ak umožníte dieťaťu stretávať sa s inými deťmi a ľuďmi rôzneho veku.
neoceniteľní Pomocníci
Ak ste sa so školou dohodli, že na preskúšanie môžete príp. musíte doniesť vaše portfólio – projekty, ukážky prác, fotografie a podobne, môžete si na to pripraviť zakladač. Ak plánujete robiť s dieťaťom do vášho portfólia aj lapbooky, kúpte si aj zopár odkladacích máp s chlopňami alebo bez nich (pozn. odkladacie mapy sú farebné papierové zakladače). Na zakladanie portfólia sa vám zídu aj euroobaly, prípadne dierovač a zíde sa vám aj spinkovač (zošívačka) so spinkami.
Pri domácom vzdelávaní určite budete potrebovať tlačiť papierové materiály, preto ak nemáte možnosť tlačiť mimo domácnosti, odporúčame zadovážiť si tlačiareň, ideálne farebnú. Ak budete vyrábať alebo tlačiť svoje učebné pomôcky, môže sa vám zísť aj laminovačka.
Prečítajte si tiež…
- Štýly v domácom vzdelávaní
- Manuál domáceho vzdelávania pre rodičov
- Seriál Domškolácky deň s… z prostredia rôznych domškoláckych rodín