Základné informácie o projekte
Program Sprevádzanie DV rodín je predmetom projektu OZ DVS spolufinancovaného Európskou úniou v programe Impact Lab Nadácie Pontis. Jeho cieľom je skvalitniť vzdelávanie domškolákov prostredníctvom vzdelávania a odborného sprevádzania rodičov.
Autorka: Zuzana Vnenčáková
Koordinátorka: Alexandra Dobrotková
Trvanie: jún 2024 – január 2025
Miesto realizácie: celé Slovensko
Oblasť podpory: vzdelávanie
Cieľová skupina: deti a mládež, dobrovoľníci, rodina
Spolufinancovanie: 11 300 €
Ciele projektu
- Efektívne reagovať na aktuálne potreby domškoláckej komunity s dopadom na skvalitnenie vzdelávania detí.
- Skvalitniť vzdelávanie domškolákov prostredníctvom vzdelávania a odborného sprevádzania rodičov a tiež prostredníctvom aktívneho zapojenia detí cez aplikačné úlohy v rodinách.
- Prinášať inovácie do DV rodín napr. participácia detí na vytváraní vzdelávacích procesov, projektové vyučovanie, sebahodnotenie a iné.
- Skompetentňovať rodičov ako domácich vzdelávateľov a deti ako spolutvorcov vzdelávania.
- Vytvoriť dlhodobo udržateľný vzdelávací cyklus.
Program Sprevádzanie DV rodín
Modul 1: Vízia našej domácej školy
Jasná vízia, formulácia, či znázornenie toho, kým sme a kam kráčame, pomenované kľúčové hodnoty a princípy, na ktorých chceme stáť a rásť – to sú prvky, z ktorých pozostávajú dobré základy (nielen) pre domáce vzdelávanie. Aplikačná úloha zameraná na spoluvytváranie vízie DV v rodine má potenciál posilňovať kompetencie, spoločný záujem, spoluprácu, a tým aj vytvárať lepšie podmienky pre samotné vzdelávanie.
- jún 2024
- lektorka Zuzana Vnenčáková, OZ DVS
- interaktívny webinár
- aplikačná úloha pre domškolácke rodiny s participáciou detí
- individuálny koučovací rozhovor
- podporná skupina pre rodičov
Modul 2: Didaktika
Praktické rady, ako zostaviť vyučovací plán šitý na mieru dieťaťu a jeho záujmom, a zároveň dodržať požiadavky rámcového vzdelávacieho programu.
- september 2024
- lektorka Anna Lojeková, PhD., OZ DVS
- interaktívny webinár
- aplikačná úloha pre domškolácke rodiny s participáciou detí
- individuálny koučovací rozhovor
- podporná skupina pre rodičov
Modul 3: Plánovanie domáceho vzdelávania a time manažment
Praktické možnosti ako uchopiť ciele, formu aj obsah domáceho vzdelávania. Na webinári sa budú rodičia učiť a skúmať rôzne prístupy a možnosti plánovania a organizovania domáceho vzdelávania. V aplikačnej úlohe budú spoločne s deťmi v rodine hľadať a nastavovať praktickú stránku fungovania vzdelávania.
- október 2024
- lektorka Čakanka Matušíková, OZ DVS
- interaktívny webinár
- aplikačná úloha pre domškolácke rodiny s participáciou detí
- individuálny koučovací rozhovor
- podporná skupina pre rodičov
Modul 4: Vnútorná motivácia
Vnútorná motivácia podporuje túžbu detí po učení sa a spoznávaní. Na webinári sa účastníci naučia, ako podporiť a pracovať s vnútornou motiváciou detí.
- november 2024
- lektor doc. Mgr. Martin Kuruc, PhD., Pedagogická fakulta UK
- interaktívny webinár
- aplikačná úloha pre domškolácke rodiny s participáciou detí
- individuálny koučovací rozhovor
- podporná skupina pre rodičov
Modul 5: Tvorba projektov
Tento webinár prevedie účastníkov od myšlienky (témy) k projektu. Predstaví praktické postupy, kreatívne nástroje a rôznorodé možnosti spracovania. V rámci aplikačnej úlohy deti spracujú pod vedením rodičov projekt na tému podľa vlastného výberu.
- december 2024
- lektorka Zuzana Vnenčáková, OZ DVS
- interaktívny webinár
- aplikačná úloha pre domškolácke rodiny s participáciou detí
- individuálny koučovací rozhovor
- podporná skupina pre rodičov
Modul 6: Hodnotenie a sebahodnotenie
Schopnosť, či zručnosť efektívneho podávania spätnej väzby je užitočným nástrojom napredovania. Inovatívnym konceptom vo vzdelávaní je proces sebahodnotenia, ktorý je nenahraditeľný pre posilňovanie sebauvedomenia a poznanie svojich silných a slabých stránok. V závere projektu si deti prakticky vyskúšajú uplatnenie týchto metód pri vlastnom sebahodnotení a hodnotení rodičov ako svojich učiteľov.
- január 2025
- lektorka Jana Marcineková, škola Bakomi
- interaktívny webinár
- aplikačná úloha pre domškolácke rodiny s participáciou detí
- individuálny koučovací rozhovor
- podporná skupina pre rodičov
Záverečné stretnutie rodín zapojených do projektu
- január 2025
Lektori
doc. Mgr. Martin KURUC
modul 4
Učí tak študentov, ako aj ich učiteľov. Zameriava sa hlavne na tzv. mäkké zručnosti a mediáciu. Rozumie vývinu dieťaťa, rôznym poruchám, práci v skupinách.
V jeho profesnom životopise však okrem pedagogických a vychovávateľských pozícií nájdeme aj aktívne členstvo v Lúčnici. Aktuálne pôsobí ako pedagóg na Katedre pedagogiky a sociálnej pedagogiky, Pedagogickej fakulty UK v Bratislave.
Sústredí sa na témy seba-regulácia a motivácia, výchova k zodpovednosti a samostatnosti či pedagogická diagnostika porúch správania. Svoje expertné rady okrem Indície momentálne poskytuje aj Živici, Teach for Slovakia či Nadácii Pontis.
Je veľký sympatizant lenivého rodičovstva, Montessori pedagogiky a školy Summerhill.
Anna LOJEKOVÁ, PhD.
modul 2
Vyštudovala učiteľstvo pre 2. stupeň základných škôl a pre stredné školy. Na doktorandskom štúdiu sa následne zamerala na odborovú didaktiku.
Dvadsať rokov sa aktívne venuje individuálnemu, skupinovému a školskému vyučovaniu. Pracovala ako učiteľka v centre voľného času, na základnej i strednej škole. Paralelne k tejto praxi sa dodnes venuje súkromnému učeniu študentov rôznych vekových kategórií. Zároveň vzdeláva šesť rokov svojich dvoch synov (11 r., 8 r.) formou domáceho vzdelávania.
Je dlhoročnou lektorkou seminárov pre účastníkov z celého Slovenska a blogerkou.
Jej obľúbenými oblasťami sú projektové, skupinové a zážitkové vyučovanie, osobnostný rast učiteľa a študenta, individuálny a proaktívny prístup.
Jana MARCINEKOVÁ
modul 6
Riaditeľka súkromnej základnej školy Bakomi, kvalifikovaná učiteľka, aktívne podporuje domáce vzdelávanie, o ktoré sa zaujíma už vyše desať rokov. V tejto oblasti má osobnú skúsenosť zo zahraničia, pracovala ako garant pre domáce vzdelávanie a ako riaditeľka školy v roku 2015 sprístupnila domáce vzdelávanie v SZŠ Bakomi, kde sa denní aj domáci školáci hodnotia sami.
Čakanka MATUŠÍKOVÁ
modul 3
Mama šiestich detí, ktoré s manželom doma vychováva a vzdeláva formou idividuálneho vzdelávania od r. 2014. Počas týchto rokov si prešli mnohým ťažkým aj veselým. Teraz zažívajú veľkú radosť z toho, ako ich deti postupne preberajú zodpovednosť za svoje vzdelávanie a plánovanie svojho času do svojich rúk, ako im prospieva to, že svoje vzdelávanie vedia „našiť“ na ich potreby.
Podáva pomocnú ruku a radu ako na DV rodinám, ktoré hľadajú cestu pre svoje deti a angažuje sa pre podporu domáceho vzdelávania v slovenskej legislatíve.
Zuzana VNENČÁKOVÁ
moduly 1 a 5
Je vyštudovaná ekonómka a sociálna pedagogička. Jej profesionálna cesta sa počas rokov rozvíjala v rôznych oblastiach, ale takmer všetky sa týkali rozbehu, rozvoja, alebo vedenia organizácií, či projektov, ale aj vzdelávania a sprevádzania ľudí formou koučingu. Tri roky viedla OZ DVS v období, kedy prechádzalo veľkou organizačnou zmenou.
Práve sprevádzanie organizácií a tímov pri strategických plánoch a organizačných zmenách je jednou z jej hlavných a obľúbených činností. Rada prináša inšpirácie z profesionálneho sveta do sveta rodín a výsledkom toho je aj téma modulu 1 o vízii.
Počas posledných deviatich rokov doma vzdelávala svoje tri deti. V domácom vzdelávaní nachádzala pasiu pri tímovej práci s deťmi, pri spoločnom objavovaní a tvorbe rôznych projektov. Na webinári modulu 5 prevedie účastníkov komplexným procesom tvorby projektu ako jednej z možností spracovania portfólia.
Koučky
Gabika MARKOVIČOVÁ
Vyštudovaná psychologička, certifikovaná koučka, manželka, domškolácka mama Dášky a Táničky.
Vedie malú skupinku detí v Pezinku, kde sa vzdeláva s deťmi hlavne v témach sebapoznania, rešpektu, EQ a tímových zručností, pretože tie považuje za kľúčové pre deti tejto generácie. Vytvára adaptačné programy pre deti v Bratislave, aby mali príležitosť zažiť odlúčenie sa od maminy v bezpečnom a rešpektujúcom prostredí.
Vedie ženské kruhy, pretože vníma silu zdieľania a socializáciu ako silný zdroj ženskej energie. Je bytosť tvorivá, zvedavá, neustále sa rozvíjajúca. Venuje sa koučovaniu a rodičovským konzultáciám.
Čakanka MATUŠÍKOVÁ
Vyštudovaná IT-čkárka, koučka tri roky a mamina šiestich detí. Pred sebou má jedenásty rok domáceho vzdelávania. Je tiež celoživotná skautka. Napĺňa ju krása, dobrodružstvo, aj hlboké vzťahy.
V koučingu jej robí radosť byť pritom, keď si druhý nachádza cestu svojho dobrodružstva, keď zdoláva prekážky, uchopí a užije si tú jazdu naplno.
Vierka MURÁŇOVÁ
Liečebná pedagogička, arteterapeutka a momentálne najmä koučka. Okrem toho je aj mama troch detí, dve má osvojené. Syna so špeciálnymi potrebami učila doma tri roky.
Predtým bola osobnou asistentkou, pracovala v domove pre seniorov, krízovom centre pre matky s deťmi a s ľuďmi bez domova. Napĺňa ju s rešpektom sprevádzať a podporovať človeka v jeho osobnom raste a premene, predchádzať vyhoreniu a žiť naplnený život.
Zuzana VNENČÁKOVÁ
Koučka, lektorka, konzultantka, facilitátorka a mama troch detí s deväťročnou domškoláckou praxou. Je neustále hľadajúca a objavujúca, dobre sa cíti v kontakte s ľuďmi, pri rozbiehaní projektov a nových myšlienok, rada tvorí, tancuje a „stráca“ čas dlhými rozhovormi. Svoje osobné poslanie nachádza v sprevádzaní ľudí, tímov, organizácií a projektov.
Koučing objavila (aj sama pre seba) ako účinný nástroj na zmenu a rozvoj. A teraz opätovne žasne nad jedinečnosťou každého človeka, verí v bohatstvo ukryté v ňom a teší sa spolu s ním z uvedomení, ktoré otvárajú nové cesty a prinášajú nádej. Rada pracuje (nielen v koučingu) s emóciami, lebo verí v ich silu a schopnosť byť človeku nápomocné, ak im porozumie a spriatelí sa s nimi.
Aktivity podporujúce rozvoj OZ DVS
- vzdelávací program Nadácie Pontis INKUBÁTOR (6 workshopov)
- redizajn a migrácia webovej stránky OZ DVS
- strategické stretnutie aktívnych dobrovoľníkov OZ DVS
- No back to school – víkendové podujatie pre domškolácke rodiny